Posłuchaj opowieści gwarków

Dzięki nowoczesnej technice można wędrować Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich, po którym oprowadza nas wirtualny przewodnik ze specjalnej bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne. Aplikacja, podobnie, jak cały szlak gwarków, została zrealizowana na zlecenie olkuskiego magistratu.

– Aplikacja na telefony znakomicie uzupełnia cały Szlak Gwarków Olkuskich. Dzięki niej wędrowanie Szlakiem staje się jeszcze ciekawsze, pouczające oraz zabawne. Dziś właściwie każdy z nas dysponuje urządzeniem mobilnym, dlatego jest to atrakcja dla każdego. Sam Szlak Gwarków staje się coraz popularniejszy, o czym świadczą liczne zdjęcia rzeźb publikowanych w internecie

Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza
Screen z aplikacji

Podczas wędrówki Szlakiem Gwarków aplikacja przekazuje nie tylko ciekawostki związane z samymi gwarkami i miejscami, w których znajdują się rzeźby, ale także wiele informacji o historii Olkusza i mijanych obiektów. Poza tym audioprzewodnik oprowadza nas po szlaku, dając wskazówki do dalszej wędrówki. Podczas spaceru, na ekranie telefonu możemy także czytać instrukcje, wybierać kolejne nagrania oraz oglądać zdjęcia kolejnych rzeźb gwarków.

Na ekranie jest widoczny plan Olkusza pokazujący rozmieszczenie poszczególnych figur gwarków i naszą lokalizację. W aplikacji są dostępne nagrania w języku polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Rodziny, które wyruszają na spacer z dziećmi, mogą wybrać wersję nagrania dla dzieci, która ma ciekawą fabułę dostosowaną do potrzeb i oczekiwań najmłodszych turystów. W tej wersji przewodnikiem po szlaku jest olkuski gwarek o imieniu Dobrosław, który szuka swej narzeczonej Kunegundy, a po drodze spotykają go różne przygody. Uzupełnieniem są efekty dźwiękowe, które przenoszą nas w dawne czasy.

Mapa Szlaku Gwarków Olkuskich

Aplikacja jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami słuchu lub wzroku (niedowidzących i niewidomych). Można wybrać w aplikacji zmiany kontrastu wyświetlania, głośności, a także wielkości czcionki. Została także wykonana wersja audioprzewodnika z tzw. audiodeskrypcją, gdzie lektor opisuje elementy otoczenia, których nie mają możliwości zobaczyć osoby z niepełnosprawnością wzroku. Specjalnie dla nich przy rzeźbach gwarków zostały zamontowane tzw. beacony. Dzięki temu, wędrując szlakiem z uruchomioną aplikacją, gdy zbliżamy się do postaci gwarka, automatycznie włącza się kolejne nagranie.

Pobierz

Sklep Play

Pobierz

App Store